Etsitkö perheellesi ja hevosillesi omaa tilaa? Humppilan Venäjänkankaalta vapautuisi 2006 valmistunut hirsitalo neljän hevosen karsinalla lähiaikoina.
Asuntoa on pidetty erittäin hyvässä kunnossa. Talossa on esimerkiksi vaihdettu keittiön lattia usemmin kuin moni muu vaihtaa autoaan kymmenessä vuodessa. Talon toisesta päästä löytyy kaksi reilun kokoista makuuhuonetta ja toisesta päästä kodinhoitohuone, kylpyhuone ja sauna. Kodinhoitohuoneesta on kulku myös ulos. Talon keskeltä löytyy erittäin tilavan kokoinen keittiö ja olohuone. Lämmityksestä huolehtii ilmalämpöpumppu ja varaavatakka.
Pihalta löytyy -70-luvulla valmistunut talli, joka on päivitetty 2006 hevostalliksi. Tallissa on neljän hevosen pilttuut, tilava käytävä, pesupaikka sekä valjashuone. Pilttuut ovat 3 x3m ja korkeuttakin pitäisi löytyä riittävästi. Tallista on käynti pienelle, noin pari sadan neliön omalle laitumelle. Lisää laidunmaata voi mahdollisesti vuokrata naapurilta.
Tämän lähemmäksi et maaseutua pääse muuttamaan! Tämä tila sopii hevosten lisäksi erittäin hyvin myös vaikka koirine tai muiden eläinten kasvatukseen. Omatontti ja paljon lääniä ympärillä antaa mahdollisuudet viettää aikaa luonnon lähellä.
Ypäjän hevosopistolle ajaa kätevästi noin puolessa tunnissa.
Myyjä hankkii ennen kaupantekoa. Energiatodistus perustuu lakiin energiatodistuksen.
Varaavatakka ja ilmalämpöpumppu
Kunnan vesi
Saostuskaivo
Koneellinen poisto
Asunnon tilat ja materiaalit
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Hirsi
Katto: Harja / Pelti
Tilaa isolle ruokapöydälle, paljon työskentelytilaa, paljon kaappitilaa, astianpesukone, keraaminen liesi, integroidut koneet, liesituuletin, pakastin, jääkaappi. Seinät ovat puolipaneelia ja lattia vinyyliä.
Kiinteistöllä 80-luvulla rakennettu ja vuonna 2006 neljän hevosen talliksi muutettu rakennus. Rakennettu silloisten säädösten mukaan rakennettu ja rekisteröity talliksi. Lisäksi pihalta löytyy ulkosauna ja grillikatos.
tontin pinta-ala on 2900 m² ja rakennusoikeutta 10% = 290 m², käytetty 368 m².
Humppilan kunta
Kaavoittamaton
Muut lisätiedot
Humppilan lasitehdas, jossa mm.apteekki, ravintola ja myymälöitä.
Keskustan palvelut n.7km päässä, keskustasta löytyy myös pankki., Koulut: Humppilan yläaste 1,60 km päässä ja ala-aste tästä parin sadan metrin päässä. Keskustassa 7 km päässä on päiväkoti.
Isojen teiden 2-tie ja 9-tie risteyskohdassa. Nopea kulku ympärillä oleviin isoihin kaupunkeihin. Ypäjän hevosopistolle matkaa noin 22 km.
Kiinteistön alkuperäinen talo on palanut, nykyinen rakennettu tilalle.